Kiedy Twój pies wymiotuje…

Kiedy Twój pies wymiotuje…

Chociaż psy mogą wymiotować raz lub dwa razy w roku, częstsze wymioty są powodem do niepokoju. I chociaż kuszące jest myślenie, że wymioty oznaczają, że problem występuje w żołądku, wiedz, że wymioty są naprawdę niespecyficznym objawem. Istnieją dosłownie dziesiątki różnych chorób, wiele niezwiązanych z żołądkiem, które mogą powodować wymioty u psa. Najczęstszą przyczyną wymiotów są wymienione poniżej.

Niewłaściwe jedzenie

Psy szczególnie młode są królami jedzenie tych rzeczy których nie powinni. Niezależnie od tego, czy jest to najazd na kubeł ze śmieciami, czy wejście na coś paskudnego na podwórku, podrażnienie żołądka i jelit spowodowane jedzeniem takich „śmieci” może powodować wymioty. Podobnie jak w przypadku zatrucia pokarmowego, wymioty zwykle ustępują samoistnie po 12–24 godzinach. Czytaj też: https://petportal.pl/pies-wymiotuje-dlaczego-wymiotuje-i-co-zrobic-w-tej-sytuacji/

Ciała obce w przewodzie pokarmowym

Kości, skały, zabawki dla dzieci, skarpetki, bielizna, kolby kukurydzy – to może spowodować wymioty. Niektóre ciała obce ostatecznie przechodzą same, ale inne zostają złożone i powodują trwałe wymioty. Leczenie wymaga usunięcia ciała obcego, a najlepiej to zrobić chirurgicznie lub nie chirurgicznie – endoskopią.

Alergie pokarmowe

Sprawdź etykietę na torbie lub puszce karmy dla psów, a znajdziesz dziesiątki składników. Podobnie jak u ludzi, tak też psy mają alergie na niektóre produkty spożywcze lub dodatki. Większość psów z alergią pokarmową ma swędzącą skórę, ale w przypadku niektórych psów głównym objawem są wymioty. Diety eliminacyjne (te z mniejszą ilością składników) często rozwiązują problem wymiotów u psów z alergią pokarmową.