W obecnych czasach tworzenie dzieł, takich jak muzyka czy literatura, odbywa się przede wszystkim wirtualnie. W sieci znajdziemy mnóstwo blogów, stron, portali i serwisów, na których publikowane są różnego rodzaju utwory. Jednakże każdy z twórców, niezależnie od tego, czy jest już znanym artystą, czy dopiero zaczyna swoją przygodę z twórczością, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że to co zrobił może być chronione prawnie. Jak w takim razie chronić swoje prawa jako twórca?
I. Prawo autorskie
Prawo autorskie jest dziedziną prawa, która określa prawa i obowiązki twórców związane z ich dziełami. Chroni ono osobiste i majątkowe prawa autorskie, takie jak na przykład prawo do rozpowszechniania utworów, prawo do korzystania z utworów czy prawo do haseł, tytułów, nazwisk podmiotów oraz pseudonimów. Prawo autorskie jest niezwykle ważne z punktu widzenia każdego twórcy, ponieważ pozwala mu na kontrolę nad jego dziełami, a także zapewnia ochronę przed kopiowaniem, wykorzystywaniem i przetwarzaniem jego utworów bez zgody.
II. Jak chronić swoje prawa autorskie?
Aby chronić swoje prawa autorskie warto przede wszystkim zadbać o to, aby w jakiś sposób udokumentować, że dane dzieło faktycznie nam przysługuje. W tym celu warto dokonać aktu notarialnego potwierdzającego autorstwo utworu lub skorzystać z usług organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, które zajmują się m.in. legalizacją i ochroną utworów swoich członków. Zdecydowanie warto też zarejestrować utwór w Urzędzie Patentowym, co daje nam pewność że nikt inny nie będzie miał prawa do jego wykorzystania bez naszej zgody.
III. Jakie narzędzia umożliwiają łatwiejszą ochronę praw autorskich?
Wiele serwisów internetowych udostępnia narzędzia, które umożliwiają twórcom ochronę ich praw autorskich. Jednym z nich jest na przykład metadane, które możemy zamieścić w plikach audio lub graficznych i które pełnią funkcję znaku wodnego, zabezpieczając nasze dzieło. Kolejnym narzędziem są programy antywirusowe, które pozwalają na wykrywanie i blokowanie nielegalnego kopiowania oraz ujawnianie osób, które łamią prawa autorskie.
IV. Co zrobić w przypadku naruszenia praw autorskich?
Jeśli zauważymy, że nasze dzieło zostało skopiowane lub wykorzystane bez naszej zgody, powinniśmy niezwłocznie podjąć kroki prawne. W przypadku, gdy winnym okazał się serwis internetowy, na którym opublikowano nasze dzieło, należy skierować do jego właściciela pismo z zawiadomieniem o naruszeniu praw autorskich i domagającym się usunięcia obraźliwego materiału. W innym przypadku pozostaje nam złożenie pozwu cywilnego do odpowiedniego sądu.
V. Podsumowanie
Prawa autorskie to dziedzina prawa, która określa prawa i obowiązki twórców. Ich ochrona jest bardzo ważna, ponieważ zapewnia kontrolę twórców nad ich dziełami i pozwala na uniknięcie kopiowania lub wykorzystywania utworów bez zgody. Aby chronić swoje prawa autorskie należy dbać o odpowiednie ich udokumentowanie, korzystać z narzędzi pozwalających na ochronę utworów oraz reagować natychmiast w przypadku ich naruszenia.
Najnowsze komentarze