Jakiego psa powinna wybrać rodzina z dzieckiem?

Jakiego psa powinna wybrać rodzina z dzieckiem?

Dzieci to dość nieprzewidywalny żywioł. Jeśli pragniemy, aby wychowywały się one z czworonożnym pupilem, wówczas trzeba dokładnie przemyśleć taką decyzję. Jaki będzie najlepszy pies dla dzieci? Poniżej zamieszczamy kilka praktycznych wskazówek.

Jaki powinien być pies dla dziecka?

Już na początku warto sprecyzować, że pies nie jest zabawką, więc jeszcze przed zakupem warto mieć świadomość, że będzie to członek rodziny, a nie chwilowa zachcianka i kaprys.

Wychowywanie się dziecka w domu, w którym są czworonogi, niesie wiele korzyści dla jego rozwoju. Uczy odpowiedzialności, empatii, sprawia, że tworzą się więzi na całe życie.

Wielkość psa dla rodziny z dziećmi

Nie ma jednej zasady mówiącej o tym, że tylko duże lub małe psy nadają się do koegzystencji z dziećmi. Warto przede wszystkim wziąć pod uwagę warunki mieszkaniowe. Jeśli nie mamy domu z ogródkiem, a niewielkie mieszkanie, raczej lepiej postawić na mniejszych pupili. Z dużych ras, które wyróżnia bardzo łagodny charakter, można wymienić nowofundlanda i owczarka podhalańskiego. Z mniejszych, żywotnych i pełnych energii ras można zdecydować się na beagle i boksery. Z mniejszych idealnie nadają się średniej wielkości pudle.

Należy również pamiętać, że jeśli mamy małe dzieci obowiązki związane z karmieniem i pielęgnacją psa spadną głównie na rodziców. Choć dziecko będzie w nich uczestniczyć, nie będzie jednak w stanie samodzielnie zająć się pupilem w odpowiedni sposób.